ZSOMS w Białymstoku

Ósmoklasiści eksperymentują z suchym lodem

Na lekcji chemii uczniowie klas VIII badali właściwości tlenku węgla(IV), przeprowadzając doświadczenia z „suchym lodem” czyli zestalonym dwutlenkiem węgla. Z tych zajęć uczniowie dowiedzieli się, że „suchy lód” sublimuje czyli ze stanu stałego przechodzi bezpośrednio w stan gazowy (nie topiąc się). Kiedy wrzuci się go do wody sublimuje znacznie szybciej, a w wodzie gorącej jeszcze szybciej. Towarzyszy temu powstawanie dużej ilości „mgły”. Zbliżając płonące łuczywko do naczynia z „suchym lodem” okazało się, że ono gaśnie. Wniosek jest taki, że tlenek węgla (IV) nie podtrzymuje spalania. Uczniowie wrzucali też „suchy lód” do wody wapiennej i wywaru z czerwonej kapusty. To co się działo dokładnie zapisywali w karcie pracy. Były też bańki mydlane, dmuchanie balonów i lateksowych rękawiczek. 

Bez wątpienia, nauka poprzez zabawę z zachowaniem zasad bezpieczeństwa to skuteczna i przyjemna forma edukacji.

Galeria zdjęć

sl19_Easy-Resize.com sl20_Easy-Resize.com sl11 sl12 sl13 sl14 sl15_Easy-Resize.com sl16_Easy-Resize.com sl17_Easy-Resize.com sl18_Easy-Resize.com sl9 sl10 sl1 sl2 sl3 sl4 sl5 sl6 sl8
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności